Brodi Bicycles - w oczekiwaniu na cud
news - rowery
sobota, 26 listopada 2011 23:01

 

Brodie_Bikes-logo"Jesteś lekiem na całe zło i nadzieją na przyszły rok, jesteś alfą omegą, hymnem kolędą, o to cały TY, nienazwany Ty..." Od dziś to już nieprawda. Znamy Jego imię. To Paul Brodie

Michał Śmieszek

Jedni nie są w stanie spokojnie przeczekać uderzenia huraganu "29er" - tworzą "wspaniałe, naj naj konstrukcje", które później okazują się takie sobie. Inni przyczajeni spokojnie czekają i obserwują, obserwują i czekają. I tak przez bite dwa lata. A później śpiewa o nich Krystyna Prońko.

Do grona osób, które postanowiły przeczekać pierwszy dwudziesto dziewięciocalowy "szał ciał" należy bezwględnie zaliczyć Paula Brodiego, właściciela kanadyjskiej manufaktury o wdzięcznej nazwie Brodie Bikes. Słyszeliście? Pewnie nie, ale firma ma już dobrych parę lat. Sam miszcz migomatu i lutownicy jest uhonorowanym członkiem "Galerii sław MTB" (MTB Hall of Fame), artystą i fanem motocykli. Doświadczenie i wiedzę zdobywał tworząc dzieła sztuki pod nazwą Rocky Mountain.

W każdym razie Paul Brodie, na przekór kolegom po fachu chciał stworzyć własnego 29era, który od urodzenia nie wymagałby poprawek, był idealny w każdym z 29-ciu cali. Ale niestety...na drodze do zwycięstwa stała tylko jedna przeszkoda - brak odpowiednich widelców amortyzowanych...(przynajmniej tak twierdzi on sam...reszta zaś uważa, że najzwyczajniej zaspał i próbuje dogonić czas)

WTF?!, zapytają kanadyjscy Indianie, a nasi górale spytają "co do diaska". Przecież widelców 29 jak mrówków...Otóż według wizji Brodie Bicycles do tej pory produkowane amorki można o kant dupska potłuc, gdyż nie spełniają założeń związanych z odpowiednimi wartościami: "offset" oraz "trail". (osoby nieco mniej geometrycznie kumate, jak do niedawna ja, odsyłam >>tu<<). Inżynierowie czekali na tak uszyte modele, które w połączeniu z wielbionym przez wielu i nienawidzonym przez resztę, krótkim ogonem umożliwią sterowanie 29erem w ten jedyny utopijny sposób. Uffff.....do tej pory cały rowerowy świat żył w średniowieczu.

Kahn-Trail

Na szczęście, duch oświecenia spłynął na widelcowych inżynierów i w 2011 wyprodukowali w końcu sztućce, które spełniają oczekiwania manufaktury Brodie. Jakie? Ano mają 51 milimetrowy offset! To właśnie ta, do tej pory iluzoryczna liczba, sprawia, że kanadyjski 29er ze swoją 70 stopniową główką oraz 437mm długości ogonem, będzie zwrotny, jak suczka w okresie rui... A imię Jego - Khan...i Crib.

Khan 29er_1

Nazwa pierwszego z nich też pewnie nieprzypadkowa, gdyż Khan'ów co podbili świat mieliśmy już paru. Niżej stojący Crib..chmmm..."brak wygodnego łóżeczka w dzieciństwie?"

Ja tu pitu, pitu o duperelach, a idealny 29er XC według mistrza Brodiego wygląda tak:

SIZE 16.5 18 19.5 21
Seat Tube (c-t) 420 457 495 533
Top Tube (horiz) 575 600 615 630
Head Angle 70° 70° 70° 70°
Seat Angle 74° 74° 73° 72.5°
Chainstay 437 437 437 437
Wheelbase 1075 1087 1112
BB Height 310/65 310/65 310/65 310/65
H/T Length 100 115 125 135
Standover 700 737 776 809
Travel Front 100 100 100 100

Khan 29er

Szczerze..nic odkrywczego tu nie widać. Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że to raczej odgrzewany kotlet. W związku z tym śmiem twierdzić, że to jednak próba usprawiedliwienia spóźnienia niż szukanie tego ideału. Tak czy owak, marzenie stało się faktem. :) :)

Rama Khan, to najzwyklejsze turbo-molekularne, podwójnie cieniowane aluminium 7005. Za to widać, że zupełnie przyzwoicie pospawane, co akurat nie dziwi - od Paula Brodiego fachu można się uczyć. Ale jeśli nie jest to tajwański katalog tylko robótka ręczna, to chylę czoło. Rura górna i dolna łączą się w jedność znacznie wcześniej przed główką ramy, co z pewnością poprawia sztywność tej części roweru. Dolna rura jest wygięta w modną obecnie "eskę". Górna płynnie przechodzi w tylny trójkąt. Grafika jest stonowana, czerń i biel. Taki sprzęt może się podobać.

Za równowartość 1849 USD szczęśliwy właściciel modelu Khan otrzyma w pakiecie z ramą:

  • widelec Manitou Tower Expert 100mm
  • kompletny napęd Shimano SLX 3x10sp
  • koła na obręczach Sun Inferno i piastach Shimano Deore
  • opony Kenda SB8
  • hamulce Hayes Stroker Trail 6"
  • sztycę, kierownicę, siodełko sygnowane logiem Brodie
  • masę: 12.7kg

Cena nie jest zła, choć u nas za te pieniądze w sezonie 2012 dostaniemy osprzętowo znacznie lepsze rowery. Tak czy owak Brodi w Polsce jeszcze nie sprzedaje....

Brodie Bikes oferuje także tańszą wersję idealnego 29era. To wspomniany wyżej Crib. Od droższego brata odróżnia go wyłącznie grafika oraz osprzęt. Dla odmiany biało czarną ramę ubrano w:

  • amortyzator SR Suntour XCR 80mm
  • zmiksowany napęd Shimano Alivio/Deore 3x9sp
  • hamulce hydrauliczne Shimano Alivio
  • obręcze Alex Rims XC Comp 29er z piastami Shimano M475/Formula
  • opony Kenda SB8
  • komponenty Brodie

Crib 29er

Katalogowa waga, to 13,7kg, więc zupełnie znośnie jak na to, co ma na sobie. Cena nieco mniej atrakcyjna - 1025USD

Czy warto było czekać aż dwa lata, aby stworzyć ledwo dwa "ideały"? Na Pudelku napisali, że Krystyna Prońko wyśpiewała to znacznie wcześniej: 

"Jesteś gwiazdą w ciemności, 
Mistrzem świata w radości, 
Oto cały ty."

» Wyślij komentarz
Email (nie będzie widoczny)
Nick
Tytuł
Komentarz
 podmiana znaków
Captcha Image Regenerate code when it's unreadable
» 5 Komentarze
1Komentarz
z niedziela, 27 listopad 2011 02:13przez Wiewiór
W żaden sposób (na zdjęciu) te widły nie wyglądają by miały taką długość. Zwykle przy 430-435 ledwo mieści się przerzutka przy prostej podsiodłówce.
2"Grzech"
z niedziela, 27 listopad 2011 02:31przez Sliski1
Śmiesz kwestionować rękę miszcza.... :))) 
No chyba, że to wersja przedprodukcyjna jak nasz Renegat. Poza tym na oko to chop umarł. :) ;)
3"IdhxiTDWiu"
z niedziela, 25 grudzień 2011 18:49przez Rosa
This is exactly what I was looking for. Thanks for wrnitig!
4"IdhxiTDWiu"
z niedziela, 25 grudzień 2011 18:49przez Rosa
This is exactly what I was looking for. Thanks for wrnitig!
5"IdhxiTDWiu"
z niedziela, 25 grudzień 2011 18:49przez Rosa
This is exactly what I was looking for. Thanks for wrnitig!
 
Extreme Bike
VERGE Sport
ForumRowerowe.org - team29er.pl

Facebook

Sonda

Którą oponę Panaracera ma dystrybuować Velo?
 

team29er.pl - rama do 29er,koła 29er,mtb 29er,twenty niner,testy i opinie,amortyzator do 29er,wiadomości i komentarze ,opony 29er,29 calowe rowery,budowa roweru,rowery 29",części do roweru 29er,jak zbudować 29er,rower sklep internetowy,rower górski 29 cali


Współpraca: Portal-Firma.pl | FirmowaTablica.pl | Skuteczne pozycjonowanie w Google stron firmowych | Kurs pozycjonowania w Google stron firmowych