|
Ból nadgarstków, drętwienie palców po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów na rowerze. Jeśli jest to przypadłość która was dotyczy to ten artykuł napisałem dla Was. Jeśli natomiast nie macie takich problemów, to Wam zazdroszczę.
Tadeusz Pietrzak
Ja należę do tej grupy rowerzystów, która po przejechaniu około 30 kilometrów maratonu ma zdrętwiałe palce i przy próbie zmiany przełożenia lub hamowaniu dłonie poszukują klamki lub manteki zachowując się niczym dłonie pijanego pianisty.
Poszukując rozwiązania tego „palącego” problemu udałem się do sklepu rowerowego i tam zakupiłem najbardziej ekstrawaganckie chwyty z jakimi dotychczas się spotkałem. Mój wybór padł na gripy z górnej półki cenowej, za „jedyne 149 zł” zakupiłem GX1 firmy Ergon.
Ich ekstrawagancja polega na ergonomicznej budowie oraz charakterystycznym „skrzydełku”. Ten nietypowy kształt ma z założenia poprawić komfort w czasie jazdy rowerem. „Skrzydełko” wykonane z elastycznej gumy zwiększa powierzchnię podparcia nadgarstka, dzięki czemu dłoń pewniej trzyma grip. Całość chwytu posiada wzorzyste, teksturowe wstawki z gumy. Tradycyjne gripy zapewniają około 60% podparcia dłoni natomiast Ergony zwiększają ten stosunek do 100%. „Skrzydlate” chwyty można zamontować na kierownicy pod różnymi kątami, dzięki czemu nadgarstek jest mniej wygięty co wpływa na lepsze ukrwienie dłoni.
Tyle teorii...

W praktyce sprawdziłem Ergony przejeżdżając z nimi około 500 kilometrów i … to działa, ale „uboczne efekty” wcale nie minęły jak „palcem odjął”. Mrowienie nadal występuje, ale jest mniej dokuczliwe i pojawia się zdecydowanie później. Zdecydowanym plusem tych chwytów jest to, że gripy wręcz ”kleją” się do dłoni.
Po przejechaniu 500 kilometrów chwyty nie noszą znamion zużycia. Jeśli jest tak dobrze to dlaczego wspomniałem o kompromisie? No cóż GX1 swoje ważą, całe 127 gram, to dużo więc musimy dokonać wyboru: waga czy wygoda. Ja wybrałem wygodę, na pewno zabiorę je na następny maraton.
Plusy:
-
pewny chwyt,
-
kleją się ręki,
-
mniejsze „efekty uboczne”,
-
mocno trzymają się kierownicy,
-
niemiecka precyzja, trwałość i wykonanie
Minusy:
Dystrybutorem Marki ERGON jest firma Cyklotur.
Salsa Fox Fhm Wrocław,Poznań Cyklotur Orbea Rocky Mountain,Fox,Fuji Agang,Jamis Reba,cale,GT,DT Swiss,ZTR,no tubes,CAL,Felt,Manitou Minute SR Suntour,RST,M-29,Easton Cannondale Caffeine 29cali,FOX F29 RLC,Continental Race King marzocchi,Author dexter wtb kodiak merida,Twentynine Racing,scott scale,cali,nine comp,carbon Matuszewski,MAXXIS ignitor,nano RAPTOR,koła 29cali,sklep,BONTRAGER,arch,Ritchey WCS, Rock Shox tora reba ergon GX,29cali Racing Ralph 29,29 calowe,rower29cali,rowery 29 cali,
» Wyślij komentarz
» 4 Komentarze
1"łopaty" z wtorek, 19 styczeń 2010 11:35
miałem przez chwilę ergony w wersji ze zintegrowanymi rogami. rozwiązanie niezbyt "ergn(y)omiczne" :) w przypadku korzystania z gripshiftow. w wersji z rogami firmowymi baardzo cięzkie, ponad 300 gram nie zainteresuje nawet srednio napalonego na odchudzanie uzytkownika... poza tym rogi w tej wersji są.... bardzo niewygodne :) kiedys - podobnie jak autor recenzji - nabawiłem sie tego typu dolegliwosci. u mnie pomogly rękawiczki z wkładką żelową - taką jak np w rekawiczkach speca.
2"łopaty 2" z wtorek, 19 styczeń 2010 11:43
rękawiczkach specialized. nie wiem jak drastycznie autor odczuwał dolegliwosci rąk, ja prawie całkowicie straciłem czucie w palcach małym i serdecznym obu dłoni, dolegliwosc nie chciała mnie od siebie uwolnić przez prawie trzy tygodnie. :)
3"ergon" z czwartek, 21 styczeń 2010 11:40
Jako że mam zamontowana kierownicę Ritcheya z gięciem 10 stopni , model z rogami odpada...moim zdaniem taki \"pulpit wyglądałby co najmniej komicznie.Stosuje chwyty GX1 i skrzydełka są ustawione pod dużym katem ku górze, dzięki temu nadgarstki są ustawione prawie w linii prostej z przedramieniem.Takie ustawienie zmniejsza ucisk nerwu pośrodkowego, ale tak jak pisałem problem nie minął , stał się jedynie mniej dokuczliwy.
4Komentarz z niedziela, 05 luty 2012 01:02
U mnie pomogło, oprócz zastosowania podobnych w kształcie chwytów, zmiana kierownicy na weższą i o nieco większym kącie gięcia. pzdr
|