SakwyNaRowery 1Szutrówki oraz bikepacking to naszym zdaniem obecnie najszybciej rozwijająca się gałąź w branży rowerowej. Pandemia Covid-19 spowodowała, że spora część z Nas przesiadła się na rowery, a obostrzenia wymusiły powrót do źródeł: do szeroko pojętej turystyki rowerowej. To można powiedzieć, złoty czas dla firm specjalizujących się w produkcji akcesoriów bagażowych.

Michał Śmieszek

Nie ma co ukrywać, że gałąź "bikepackigowa" oblężona jest przez znane, dobrze rozpoznawalne marki jak np. Ortlieb, Apidura, Blackburn oraz te dopiero zdobywające uznanie społeczności bikepackingowej, np azjatycki Roshweel, albo rodzime Crosso . Tutaj właśnie pada kluczowe słowo: "rodzime", choć właściwie powinienem użyć słowa "rodzinne". Dlaczego? Otóż w moim mniemaniu oznacza to dopracowane produkty, przygotowane "jak-pod-siebie". A to już więcej niż połowa sukcesu.

Przygotowując się do ultramaratonu Wschód 1400 natrafiłem na jednym z portali sprzedażowych właśnie na taką rodzinną firmę z Częstochowy - "Sakwy Na Rowery", która od kilku sezonów oferuje ręcznie szyte sakwy, przeznaczone do aktywnej turystyki rowerowej i bikepackingu. W ofercie znajdziecie stosunkowo bogaty zestaw bajkpackingowych toreb począwszy od małych podsiodłówek, a skończywszy na zaawansowanych torbach np. pod główny trójkąt jak również na kierownicę. Wszystkie produkowane są z trwałej codury wzmacnianej włóknami rip-stop. Miłośnicy kolorów innych niż "czarny Ford" nie będą zawiedzeni - sakwy dostępne są między innymi w czerwieni, granacie, ale też neonowej pomarańczy i cytrynie.

SakwyNaRowery 5

To co wyróżnia "sakwynarowery", zwłaszcza na tle tanich chińskich akcesoriów, ale także bliższej konkurencji, to przede wszystkim wyjątkowo dokładne i mocne szycie jak również wysokiej jakości klamry. Producent sakw podkreśla, że jest bardzo otwarty na współpracę - cały czas stawia na jakość oraz innowacyjność. Obecne produkty są efektem właśnie takich konsultacji z użytkownikami. Niebagatelnym wyróżnikiem jest już ponad 30 letnie doświadczenie w branży odzieżowej - cytując właściciela:

Jesteśmy małą rodzinną firmą, która zaczęła działalność w 1989roku, zaczęliśmy od szycia cholewek co robiliśmy przez 24 lata, ale ze względów ekonomicznych koniecznie było przebranżowienie. Od kilku lat produkujemy akcesoria rowerowe takie jak torby,sakwy również na zamówienie.Ilości które szyjemy nie są zbyt duże ze względu na wielkość firmy i produkcje ale stawiamy przede wszystkim na jakość. Wykonaliśmy już wiele naszych produktów i jak widać klienci są z tego zadowoleni o czym świadczą komentarze na aukcjach internetowych oraz dalsze zainteresowanie klientów naszymi produktami. 

SakwyNaRowery 7

Jeśli liczycie na wodotryski, to tu jeszcze ich nie znajdziecie, chociaż......nie będę uprzedzał faktów :) :) . Natomiast na pewno możecie być pewni przemyślanych rozwiązań oraz wspomnianej wcześniej wysokiej jakości wykonania poszczególnych elementów. Zwróćcie uwagę np na dużą dwuczęściową torbę podsiodłową o pojemności 10 litrów, która składa się ze stelaża mocowanego pod siodełko i sakwy właściwej, którą wsuwamy w "kieszeń" i zabezpieczamy klamrami. Ciekawostką jest tu także możliwość zamontowania stalowego stabilizatora, który dodatkowo posiada po obu stronach gniazda na koszyki na bidon. Dzięki niemu mamy 100% pewność, że obciążona i wypełniona podsidłówka nie będzie huśtać się na boki w trakcie intensywnej jazdy w terenie.

SakwyNaRowery 2

Nie mniej interesującym produktem jest pojemna (15l) sakwa (worek) przed kierownicę połączona z dodatkową mniejszą sakwą (5-6l). Dodatkowe kieszenie cargo umożliwiają przewóz bidonów lub butelek 0.5l. Tutaj producent zastosował praktyczny "szkielet" oraz pewne mocowanie do kierownicy.

SakwyNaRowery 3

SakwyNaRowery 4

Ostatnią sakwą, która z pewnością znajdzie swoich sympatyków jest długi "fuel tank" mocowany pod górną rurę. Są dostępne trzy długości w zależności od ilości miejsca w głównym trójkącie ramy. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest mocowanie sakwy do górnej rury za pomocą potężnych łat, pokrytych wysokiej jakości taśmą velcro.

SakwyNaRowery 6

Jeśli do tej pory nie przekonałem Was do zajrzenia na stronę producenta, to niech rekomendacją będzie możliwość dogadania się z producentem. "Nasz klient nasz Pan" - część oferowanych modeli jest na dzień dobry dostępna w wersji "szytej-na-miarę". Po osobistej rozmowie z właścicielem śmiem jednak twierdzić, że rozwiązanie każdego problemu i dopasowanie produktów pod własne preferencje jest tu możliwe. Nie mniej istotną zachętą niech będzie atrakcyjna cena poszczególnych modeli - po detale odsyłam bezpośrednio na stronę "sakwynarowery"

Krótko podsumowując - stawiajmy na rodzinne, krajowe marki - zwłaszcza teraz, gdy pandemia COVID mocno nadwyrężyła gospodarkę. A już niebawem spodziewajcie się rzetelnego testu zestawu sakwy od Sakwy-Na-Rowery". Wyjdzie wtedy szydło z worka (bez politycznych konotacji) - sam producent  jest ciekawy wyniku starcia jego produktów z ponad 1400km trasy.

Zdjęcia i info: SakwyNaRowery.pl

jakie sakwy rowerowe kupić?