serce pien drzewa wyryte

O czym prawdopodobnie marzy każdy sportowo pedałujący mężczyzna? Aby jego piękniejsza połowa podzielała jego pasję w takim samym stopniu i dosiadała równie pięknego mechanicznego rumaka jak jego własny. A producenci wiedzą jak szczytować i spełniają te fetysze.

Michał Śmieszek

Dlatego od dobrych kilku(nastu) lat szanujące się marki posiadają damskie odpowiedniki męskich górali. I mowa tu oczywiście nie o rekreacyjnych "damkach" a modelach sportowych przygotowanych z uwzględnieniem kobiecej budowy ciała oraz upodobań.

A dlaczego o tym piszemy? Otóż firma VELO w końcu dostrzegła tak oczywistą oczywistość, iż doskonale sprzedający się 29er Accent Peak 29 jest samotny niczym ten Adam z Raju i cierpi. Cierpi on i jego właściciele...na brak partnerki, która nie strzeli z koła przy kolejnym zrywie (co najwyżej focha), która dotrzyma towarzystwa i tempa. I która będzie wyglądać jak trzeba, bo faceci to wzrokowcy. A na koniec przytuli ramieniem korbowodu.

I tak z kolejnego pękniętego węzła sztycy podsiodłowej Peak'a 29, niczym z żebra Adama powstała ona...nadobna dziewoja Peak Lady 29!!!

Tym razem nie maczaliśmy w tym naszych palców, ale trzeba przyznać iż Dama Pik cieszy oko, nie tylko męskie. Co można o niej powiedzieć? Zacytujmy klasyka gatunku, który usta słodsze ma od malin: "Zaprojektowana specjalnie dla kobiet kochających jazdę na rowerze górskim. Zachowane zostały mocne strony ramy PEAK przy dostosowaniu ich wymiarów do kobiecej budowy ciała. Panie docenią także nowe wersje malowania.Wykonana z aluminium serii 6061-T6. Sztywna i wytrzymała posłuży jako baza pod rower MTB na dużych kołach. Geometria została opracowana specjalnie pod kątem użytkowania z widelcem o skoku 100 mm"

Accent Peak29 LadyTadaaam! I jest piękny Accent Peak 29 Lady dla Pań kochających błoto, wyrypy, ściganie i aktywne spędzanie czasu na szlaku a nie przy kuchni. Jej projektanci nie wymyślali Ameryki na nowo, lecz stworzyli produkt na bazie męskiego Peak'a 29, dlatego na pokładzie znajdziecie znane elementy:

  • niską główkę
  • z lekka gładzone spawy
  • krótkie rurki tylnego trójkąta dla lepszej zwrotności
  • podgiętą podsiodłówkę, która zwiększa prześwit pomiędzy oponą a ramą, a także pozwala skrócić ogon.
  • mocowanie PM tylnego hamulca tarczowego

Specjalnie dla Pań obniżono suport, dzięki czemu środek ciężkości jest również niżej położony a rower jest łatwiejszy i bardziej przewidywalny w prowadzeniu na technicznych sekcjach. Warto dodać iż nie zapomniano o zwiększeniu przekroku gwarantującego mniejsze ryzyko utraty klejnotów. Tak Panowie, nasze Panie też boli jak zawisnął kroczem na górze.

Gliwicki pomysłodawca pomyślał także o zmianie geometrii z uwzględnieniem specyfiki naszych dam. Wygląda to tak:

Peak29 Lady Geometria

Jak na razie, w ofercie są tylko dwa rozmiary S i M. Mało? Być może, ale na dobry początek wystarczy dla większości żeńskiej populacji. Jak przystało na produkt wyczynowy i damski, Accent Peak Lady 29 waży zupełnie dobre 1640g (rozmiar M), co pozwoli zbudować naprawdę lekką maszynkę.

accent frame peak lady 29 black pinkaccent frame peak lady 29 white turquoise

Graficy także nie (prze)kombinowali i skorzystali z gotowego już wzornika, dodając jedynie pół-matowy, turkus do białego lakieru zaś w opcji "szybka czarna" dorzucili głęboki róż. Efekt końcowy ma prawo się podobać i jest zgodny z obowiązującą modą. Na szczęście nie dodano kwiatków, liści figowca, i serduszek. Lady to lejdi, a nie idiotka z dziubkiem.

Accent Peak29 Lady 2Pomysł na Peak 29 Lady, to może byś kolejny hit, bo na rynku jest bardzo niewiele ram 29er skrojonych specjalnie dla Pań. Królują koła 27.5, a przecież nasze piękniejsze połowy cenią sobie również większe rozmiary.Przede wszystkim jednak Peak 29 Lady podobnie jak jej męski protoplasta jest ponownie jedyną wyczynową ramą 29er na rynku posiadającą doskonały stosunek jakość/cena/walory. Nie wątpimy, iż usłyszymy eksperckie głosy: "a gdzie Direct Mount", a gdzie Press-Fit, gdzie sztywna oś i Boost-srust?". Jedno jest pewne - Accent Peak 29 Lady obroni się sama ;). A my polecamy Piki waszej uwadze, bo już za moment, lada dzień po niedzieli do gry wjedzie od dawna wyczekiwany Peak 29 Carbon. Się dzieje się!

Foto: Velo.pl/Accent Bikes.