Test Multitool Crank Brothers M17

Nie ma zmiłuj każdy rower kiedyś się psuje. Niestety, najczęściej dzieje się to w najmniej odpowiednim momencie np. w czasie dojazdu do pracy, podczas zmagań na maratonie lub gdy mkniemy po górskim szlaku. I wtedy pojawia się on - multitool aka „narzędziownik”, ten jeden jedyny, niezastąpiony, dzięki któremu nasz rower znów odzyska dawny wigor.

Tadeusz Pietrzak

Od ponad dwóch lat w trakcie „rowerowania” towarzyszy mi zestaw kluczy firmy Crank Brothers w wersji z 17 narzędziami. Oto słów kilka o moim wiernym towarzyszu, który w mig upora się z większością rowerowych bolączek.

Multitool Crank Brothers M17

Test Multitool Crank Brothers M17 2

BUDOWA

Zestaw narzędziowy został wykonany na bazie wytrzymałej stali 6150 za wyjątkiem nakładki skuwacza łańcucha, którą wykonano z utwardzanej stali 17-4 ph. Prostokątny korpus składa się z dwóch wyprofilowanych prętów aluminiowych wykonanych ze stopu aluminium 6061-t6. Rama, w której osadzono 17 narzędzi ma 8 cm szerokości i 4 cm szerokości dzięki czemu zestaw pewnie leży w dłoni. Poszczególne segmenty oddzielone są od siebie metalowymi podkładkami co ułatwia nam wybór odpowiedniej końcówki do pracy. Cały zestaw skręcony został dwiema nakrętkami z podkładkami samokontrującymi, które zapobiegają przypadkowemu rozkręceniu się multitoola oraz zapewniają, że końcówki robocze wysuwają się ze stałym właściwym oporem.

Test Multitool Crank Brothers M17 3

Jak większość produktów pochodzących z manufaktury Crank Brothers, klucze Multi 17 cechuje ponad przeciętna jakość wykonania, funkcjonalność, doskonałe wzornictwo oraz design. Rama zestawu jest solidna i bardzo sztywna. Cały tool spięty jest szeroką gumową opaską przez co wrzucenie go gdzieś na dno plecaka wraz z innymi przyborami nie skutkuje ich przypadkowym zarysowaniem.

Test Multitool Crank Brothers M17 4

Crank Brothers Multi 17 jest średniej wielkości kombajnem narzędziowym w którym znajdziemy: siedem imbusów w rozmiarach 2, 2.5, 3, 4, 5, 6, 8 mm, śrubokręt płaski i krzyżowy (philips), wkrętak torx T25 oraz skuwacz do łańcucha. W tym ostatnim elemencie w sprytny sposób znalazło się miejsce na dwa klucze nasadkowe płaskie 8 oraz 10 mm i klucze do szprych w czterech rozmiarach. Końcówki kluczy mają około 4 cm długości. Producent podaje, że skuwacz pasuje do łańcuchów 8/9/10-rzędowych. Tak szerokie spektrum końcówek zapewni nam pewny dostęp do potrzebnego narzędzia w przypadku awarii naszego roweru. Mini zestaw narzędziowy Multi 17 waży 168 g. To całkiem sporo, bo na rynku są podręczne zestawy konkurencyjnych firm, których waga oscyluje w granicach 100 g. Ale w tym przypadku bracia Crank postawili na jakość stali i ponad przeciętną sztywność ramy. Jednym słowem nie oszczędzali na materiale.

UŻYTKOWANIE

Dzięki prostokątnej budowie korpusu, w której osadzono końcówki multitool M17 zapewnia pewny i mocny chwyt nawet w przypadku spoconych i zatłuszczonych dłoni. Końcówki robocze narzędzi wysuwają się ze stałym oporem, nawet po wielokrotnym użyciu. Rama zestawu jest solidna i bardzo sztywna, nie wygina się w przypadku walki z jakąś oporną śrubką. Multi 17 charakteryzuje się dużą precyzją wykonania z małym wyjątkiem - klucze nasadkowe 8 mm i 10 mm wycięto w uchwycie skuwacza - co uważam za nie trafiony pomysł. Płaska 10-ka wycięta jest na samym brzegu i niezbyt dokładnie przytrzymuje odkręcaną śrubkę lub nakrętkę co często skutkuje ich puszczaniem. Ja osobiście nie mam z tym problemu, gdyż w moim rowerze takowych śrubek można "ze świecą szukać". Długa na 8 cm rama w której osadzono narzędzia stanowi dźwignię, dzięki której możliwe jest przenoszenie dużego momentu obrotowego na śruby. Dlatego zestaw kluczy musimy używać z pewnym wyczuciem. Pewne zastrzeżenia mam do skuwacza łańcucha. Jego uchwyt jest bardzo krótki, raptem około 2 cm, które trzymamy dwoma palcami. Przy takiej budowie uchwytu albo mamy siłę strongmena albo wozimy ze sobą kombinerki aby go przytrzymać. Prawdę powiedziawszy ta sztuka kilka razy mi się udała, ale okupiona została dotkliwym bólem palców.

Test Multitool Crank Brothers M17 5

OPINIA

Multitool ma mało praktyczny skuwacz łańcucha, natomiast działanie pozostałych narzędzi jest perfekcyjne. Crank Brothers M17 prezentuje doskonałą jakość wykonania, bardzo dobrą ergonomię oraz jakość zastosowanych materiałów. Wszystkie te walory stawiają go w ścisłej czołówce tego typu narzędzi. Dodatkowym atutem jest dożywotnia gwarancja producenta.

tool m17 test

 

Dystrybutorem marki Crank Brothers jest firma 7ANNA