chwyty ergon ga2 test

Firma Ergon jest dobrze znana ze swojego przemyślanego, oraz naukowego podejścia do tworzenia komponentów rowerowych. Nie inaczej jest w przypadku chwytów rowerowych. Mnogość konstrukcji, zastosowane materiały, niepowtarzalny design i przeznaczenie powodują, że Ergon uważany jest za czołowego producenta gripów. Priorytetem firmy jest konstruowanie chwytów w taki sposób, aby zapewniały one maksimum komfortu oraz pełną kontrolę nad rowerem. Dzięki współpracy z firmą Bikeman, na przeciwległych końcach kierownicy mojego roweru zamontowałem gripy Ergon GA2 FAT.

Tadeusz Pietrzak

ga2 ergon grip test

Te wyjątkowo grube chwyty są przeznaczone dla rowerzystów z dużymi dłońmi lub wymagających większego tłumienia drgań.

Te wyjątkowo grube chwyty są przeznaczone dla rowerzystów z dużymi dłońmi lub wymagających większego tłumienia drgań. Ergon GA2 Fat to powiększona wersja popularnego modelu GA2, które polecane są przede wszystkim do jazdy all mountain oraz szeroko rozumianego MTB. Ich ergonomiczna konstrukcja oraz użyte materiały mają zapewnić pewny chwyt i skutecznie zapobiegać drętwieniu dłoni. Wersja Fat posiada grubszą warstwę gumy osadzoną na rdzeniu wewnętrznym. Grubość ścianek wewnętrznego szkieletu jest różna i dopasowana do anatomicznej budowy dłoni.

ergon1

Grubość ścianek wewnętrznego szkieletu jest różna i dopasowana do anatomicznej budowy dłoni.

Średnica chwytu ma od 33mm do 35mm szerokości na zewnętrznych końcach, a efektywny obszar chwytu wynosi około 115 mm. Ergon GA2 są anatomicznie wyprofilowane, dzięki czemu możliwe jest skorygowanie nieprawidłowego ułożenia dłoni na kierownicy, a także zwiększenie powierzchni styku z gripem.

fat ergon ga2 test

GA2 są anatomicznie wyprofilowane, dzięki czemu możliwe jest skorygowanie nieprawidłowego ułożenia dłoni na kierownicy, a także zwiększenie powierzchni styku z gripem.

Efektem tego jest zmniejszenie punktowego nacisku na nerw pośrodkowy dłoni, tym samym zapobiegamy ich szybkiemu zmęczeniu. Prawie cała powierzchnia chwytu pokryta jest wzorzystą teksturą. Jest ona niejednorodna, grubsza od strony wnętrza dłoni i cieńsza w miejscu styku z palcami. Taki ergonomiczny, zoptymalizowany kształt wymaga od rowerzysty użycia mniejszej siły uchwytu.

lekkie gripy do roweru All Mountain, Ergon GA2 FAT opinia, wygodne chwyty rowerowe, ergonomiczne chwyty rowerowe, jakie chwyty polecacie?, chwyty ESI czy ERGON?

 

chwyty rowerowe ergon test

ergon ga2 zacisk

GA2 montujemy przy pomocy aluminiowego zacisku, który znajduje się po wewnętrznej stronie chwytu.

GA2 montujemy przy pomocy aluminiowego zacisku, który znajduje się po wewnętrznej stronie chwytu. Jest on niskoprofilowy i nie wystaje ponad powierzchnię gripa. Do jego przykręcenia wykorzystujemy klucz imbusowy 3 mm, natomiast znajdująca się na zacisku podziałka ułatwia ich symetryczne ustawienie. Producent podaje wagę 135g dla kompletu chwytów wraz z korkami i dokładnie ten sam wynik pokazała moja waga. Gripy GA2 wyposażone są w plastikowe korki wykonane z miękkiego tworzywa o imponująco dużych kapeluszach. Niemiecki producent chwali się także certyfikatem TUV poświadczającym brak toksyczności produktu oraz odpornością na promienie UV. Aby stać się posiadaczem tych gripów trzeba zapłacić 139,90 PLN. W wersji FAT mamy dostępne tylko 3 kolory: black, risky red oraz midsummer blue, natomiast wersję podstawową znajdziemy aż w 7 kolorach.

test chwytów rowerowych, jakie chwyty rowerowe kupić?, ranking chwytów rowerowych 2023, chwyty do rowerów enduro

 

ergonga2 test

Do jego przykręcenia wykorzystujemy klucz imbusowy 3 mm, natomiast znajdująca się na zacisku podziałka ułatwia ich symetryczne ustawienie.


Najważniejsze informacje:


Przeznaczenie: all mountain / MTB
Średnica chwytów: 33 mm
Waga 135g
Wykonane z miękkiej mieszanki gumy wykonanej specjalnie dla Ergon
Materiał: Gravity Control Rubber
Ergonomicznie wyprofilowane
Wymienne końcówki łatwo wymienić w razie uszkodzenia

ergon chwyty rowerowe opinia

Gripy GA2 wyposażone są w plastikowe korki wykonane z miękkiego tworzywa o imponująco dużych kapeluszach.

Pierwsze kilometry

Po zamontowaniu powierzchnia chwytu lepi się do dłoni podobnie jak jego silikonowe odpowiedniki. Gruba tekstura jest dobrze wyczuwalna nawet przez grube rękawiczki, co przekłada się na większą kontrolę nad rowerem. Jest to szczególnie przydatne gdy jeździmy w deszczu, w takich warunkach zagłębienia w teksturze bardzo skutecznie odprowadzają wodę.
W przeciwieństwie do chwytów z pianki, GA2 nie nasiąka wodą. Należę do osób, które lubią jeździć z rękami opartymi na końcach kierownicy. Dlatego pasuje mi brak zacisków na końcach chwytów, ponieważ mogę wtedy oprzeć dłoń na miękkiej gumie, a nie na twardym zacisku. Jeżeli chodzi o komfort tłumienia to jest on mniejszy niż w przypadku modelu Ergon GXR. Gripy GA2 zbudowane są w oparciu o gumę Gravity Control Rubber osadzoną na wewnętrznym rdzeniu, który usztywnia nieco konstrukcję. Producent starał się znaleźć złoty środek pomiędzy komfortem tłumienia a kontrolą nad rowerem. Dlatego gripy GA2 wybiorą raczej Ci, którzy jeżdżą Trail i All Mountain, a nie maratończycy ceniący sobie przede wszystkim komfort i wygodę. A co z trwałością i niezawodnością podczas wielokilometrowych wypadów w teren? Czy są skuteczne w zwalczaniu problemu drętwiejących palców?

Jako że z tymi chwytami jeżdżę zbyt krótko aby wystawić ostateczną opinię – pozwolę sobie na update pod koniec sezonu.

bikeman max