gxr tesm review test

Chwyty Ergon na dobre zadomowiły się na kierownicach moich rowerów. Ostatnio gościły na nich modele Ergon GA2 w wersji Fat ,oraz GXR Smal i Large o powiększonej średnicy chwytu. Te ostatnie od niedawna dostępne są również w nowej odsłonie GXR TEAM, których posiadaniem mogli dotychczas chwalić się tylko profesjonalni zawodnicy kolarstwa górskiego. I właśnie ten wyczynowy komplet mam okazję testować na pulpicie swojego roweru.

Tadeusz Pietrzak

chwyty ergon gxr test


GXR TEAM to typowy przykład ultralekkich chwytów, które dedykowane są do sportowej jazdy stricte na rowerze MTB. Podobnie jak jego większe modele zostały one wykonane z materiału AirCell-Rubber, czyli specjalnej mieszanki gumy wypełnionej mikro pęcherzykami powietrza. Efektem czego jest niska waga chwytów i lepsza absorpcja drgań. Ten sam materiał firma Ergon wykorzystała również w nowej kolekcji owijek na kierownice oraz w siodełkach przeznaczonych do rowerów Enduro. Chwyty GXR są przeznaczone dla kolarzy górskich i zawodników XC, czyli dla tych, którzy zazwyczaj są fanami lekkości. Producent zapewnia nas o wadze 65g (bez korków) i dokładnie tyle samo pokazała moja waga.

waga ergon team2

Jest to wynik porównywalny z chwytami wykonanymi z silikonu lub pianki i mającymi w nazwie przedrostek fit lub ergo. Gripy GXR TEAM nie posiadają zewnętrznej obejmy zaciskowej, ani wewnętrznej wkładki usztywniającej. To zrozumiałe gdy priorytetem jest zbudowanie wyczynowych chwytów o jak najmniejszej wadze. Po prostu nasuwa się je bezpośrednio na kierownicę, którą wcześniej należy spryskać np. alkoholem izopropylenowym w celu łatwiejszego montażu. Końcówki kierownicy zabezpiecza się plastikowymi korkami wykonanymi z miękkiego tworzywa o imponująco dużych kapeluszach.

ergon grip

Takie rozwiązanie sprawia, że instalacja jest nieco bardziej czasochłonna niż w przypadku chwytów z zaciskiem. Producent wyposażył te gripy w podziałkę, która ułatwi nam symetryczne ich ułożenie względem siebie. Ergon GXR są anatomicznie profilowane aby zminimalizować punktowy nacisk na nerw pośrodkowy dłoni, a tym samym zapobiec ich drętwieniu. Średnica chwytów jest różna na jej końcach, zmniejsza się w kierunku środka kierownicy. Powierzchnia chwytów jest dostosowana do różnych obszarów dłoni. GXR Team posiadają charakterystyczną „strefową” teksturę, co ma wspomóc pewność chwytu użytkownika. Jest ona niejednorodna, grubsza od strony wnętrza dłoni i drobniejsza w miejscu styku z palcami.

ergon gxr ergon

chwyty ergon team gxr

ergon

Taki ergonomiczny, zoptymalizowany kształt wymaga od rowerzysty użycia mniejszej siły uchwytu. Jak twierdzi producent właściwości tłumiące w wersji Team są nieco lepsze w porównaniu z modelami Small i Large, aby optymalizować ich działanie przy niewielkiej średnicy. Dużą zaletą materiału AirCell-Rubber z jakiego wykonane są gripy Ergon GXR jest to że nie nasiąka on wodą. Obdarzono je również bardzo przyciągającymi wzrok neonowymi kolorami: laser blue, laser green, laser red. Nowe chwyty firmy Ergon w całości wyprodukowano w Niemczech i posiadają certyfikat bezpieczeństwa TUV. Aby stać się posiadaczem tych gripów w wersji Team trzeba zapłacić 92,90 PLN.

Jakie chwyty na rower? Ergonomiczne chwyty rowerowe?

 grip ergon review1

Po zamontowaniu na kierownicy gripy są stosunkowo miękkie w dotyku i wręcz lepią się do dłoni. Mimo użycia sporej siły przy próbie sprawdzenia poziomu przyczepności do kierownicy, nie udało mi się ich obrócić ani o milimetr. W czasie jazdy GXRy dają b.dobre wyczucie chwytu dzięki ergonomicznemu kształtowi, ale także bogatej w teksturę powierzchni. Antypoślizgowa tekstura powierzchni b.dobrze sprawdza się podczas deszczu gdyż nie nasiąka wodą. Pod tym względem GXRy są zdecydowanie lepsze niż chwyty silikonowe i piankowe. Jeżeli chodzi natomiast o komfort tłumienia podczas jazdy to jest on mniejszy niż w przypadku testowanych przeze mnie równolegle chwytów GXR bez dopisku Team. Między tymi modelami jest 4 mm różnicy i fakt ten daje się odczuć już po przejechaniu dystansu kilkunastu kilometrów. Dlatego prawdopodobnie sięgną po nie ci bardziej zahartowani w bojach maratończycy i zawodnicy XC. A co z trwałością i niezawodnością podczas wielokilometrowych wypadów w teren? Chwyty nie obracają i nie przesuwają się, tkwią na końcach kierownicy niczym przyklejone. Powierzchnia gripów jest odporna na różnego rodzaju otarcia czy uderzenia i nie jest podatna na pękanie lub odkształcenia. ERGON GXR Team to dobry wybór dla tych, którzy często stają „na kresce” zawodów cross country i wymagających „technicznych” maratonów MTB.

test grip

 bikeman max